چگونه شیرآلات را تمیز کنیم؟

تميز کردن جرم شيرآلات می تواند يک چالش روزمره باشد. شيرآلات، به دليل نوع آبکاری خود به نسبت سينک جرم بيشتری می بندند و لکه ها را بيشتر به چشم می آورند. رسوبات آب سخت به تدريج روي شير آلات جمع می شوند و ظاهری کدر و ناخوشايند به آنها می دهند، ضمن اينکه ممکن است راه خروجی آب را مسدود کنند.
پس به منظور تميزی و عملکرد صحيح شيرآلات، می بايست رسوبات آب سخت را مرتبا تميز کنيد. برای پاک کردن جرم و رسوب شير آلات هرگز از پاک کننده های شيميايی مانند جوهر نمک، وايتکس و موادی از اين دست استفاده ننماييد زيرا اينگونه مواد پوشش شيرآلات را از بين برده و ظاهر آنها را کدر می کنند.

پاک کردن رسوب آب سخت از شير آلات
الف . سرکه
پارچه ای تميز و نرم را با سرکه خيس کنيد و روي شيرآلات قرار دهيد و مطمئن شويد که پارچه با تمام جرم و رسوبات تماس مستقيم دارد. حدود 30 تا 60 دقيقه صبرکنيد. سپس پارچه را برداشته و با استفاده از يک اسفنج کاملا نرم رسوبات را تميز کنيد، روی مناطقی که بيشترين انباشت رسوبات را دارند تمرکز کنيد. اين روش را در صورت نياز تکرار کنيد تا تمام رسوبات سخت از بين بروند.

ب. جوش شيرين
در يک ظرف، دو قاشق غذاخوری مايع ظرف شويی بريزيد و به آن دو ليوان آب گرم بيافزاييد و مواد را مخلوط کنيد. اسفنج نرمی را به مواد آغشته نموده و به صورت دورانی بر روي شير بکشيد. حالا مقداری جوش شيرين را در ظرفی ديگر بريزيد وبه آن آب اضافه کنيد تا حالت خميری به خود بگيرد. مسواکی را آغشته به خمير جوش شيرين کرده و با آن رسوبات را تميز کنيد تا جرمها از سطح شيرآلات کنده شود. سپس شير را با آب سرد و تميز آبکشی کرده و در نهايت با يک پارچه نخی خشک کرده و برق بياندازيد.

ج. الکل
روش ديگر براي رسوب زدايی از سطح شيرآلات، استفاده از الکل است. برای از بين بردن رسوب شيرآلات با الکل، به اين روش عمل کنيد. يک پنبه تميز را به الکل آغشته کنيد و بر روي رسوب شيرآلات بکشيد. چند بار اين کار را تکرار کنيد. تا رسوبات کنده شوند و يا می توانيد الکل را روي شيرآلات اسپری کرده و سپس با مسواک شيرآلات آغشته به الکل را بشوييد. پس از اين کار شيرآلات را با آب شسته و در نهايت خشک کنيد.

د. صابون
از محلول آب و صابون برای شستشوی روزانه شيرآلات استفاده کنيد. استفاده از اين محلول به شيرآلات ضرری نمی رساند و در ضمن حفظ رنگ طبيعی شيرآلات باعث براق شدن سطح آنها مي شود. با استفاده از اسفنجی نرم محلول آب و صابون را روی شيرآلات بماليد تا تميز شده و خطی روی آن ها ايجاد نشود.


فرم تماس با ما